تبلیغات
کسب درآمد از اینترنت - استیو جابز بد و بی‌رحم: خوش به حال او


« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:
استیو جابز فوت كرد. مطالب زیادی در تعریف و تمجید از او كه البته استحقاقش را هم دارد، در حال انتشار است. او یك نابغه بود. مردی كه تاثیری شگرف بر زندگی مردم گذاشت. در طول هفته، بیش از سی مطلب در مورد زندگی و موفقیت‌های جابز در روزنامه‌ها و وبلاگ‌ها خواندم. شخصا هم مطلبی در تحسین او در‌هافینگتن پست نوشتم.‌اما، به عمق شخصیت او به عنوان یك «مدیر» پی نبرده بودم تا اینكه مقاله‌ای از رایان تیت خواندم. جابز فقط به خاطر خلاقیت، هوش و سختكوشی‌اش نبود كه موفق بود. افراد بسیاری با چنین صفاتی در حوزه تكنولوژی وجود دارند. او یك خصوصیت بارز دیگر هم داشت كه او را از دیگر مدیران متمایز می‌ساخت: او یك مرد «بی‌رحم» بود. خوش به حال او. من خلاق و با استعداد نیستم. البته، سخت كار می‌كنم ‌اما، تعطیلات و گذراندن وقت با خانواده‌ام را دوست دارم. من به اندازه جابز نه سختكوشم و نه «بی‌رحم». شاید به همین خاطر است كه میلیاردر نیستم. 
خلاق بودن و سخت كار كردن‌ امری غیرعادی نیست، ‌اما «بد بودن» و «بی‌رحمی» چرا. تیت در مقاله خود می‌گوید جابز افكار و رفتار كاركنان را كنترل و سانسور می‌كرد. محصولات اپل ما را به دنیایی مملو از اطلاعات متصل كرده است و باعث رشد تفكر و ارتقای عملكرد ما شده است. ‌اما، همین اپل به تفكرات دیگران اجازه بروز تمام و كمال نمی‌داد. در حقیقت محصولات اپل قرار است در خدمت افرادی باشد كه خود اپل (و جابز «بی‌رحم» به عنوان مدیر) به آنها اجازه فعالیت نمی‌داد.
جابز اجازه نمی‌داد كه محصولاتش به شكلی استفاده شوند كه تاثیر منفی بر شركتش داشته باشند. او می‌دانست كه مورد اعتراض بعضی افراد قرار خواهد گرفت، ‌اما اهمیت نمی‌داد. چون او «بی‌رحم» بود. محصولات من بارها به شكل غلط مورد استفاده قرار گرفته‌اند (مثلا، مشتریان نرم‌افزار مدیریت ارتباطات را، به علت ارزان‌تر بودن، تغییر داده و از آن به جای سیستم موجودی كالا استفاده می‌كنند) و من هیچ واكنشی نشان نداده‌ام و به‌زعم خودم «بی‌رحم» نبوده‌ام. ‌اما پس از مدتی، مشتریان با استفاده نابجا از محصول به نتیجه مطلوب نرسیده و مرا مقصر دانسته‌اند. من هیچ وقت به اندازه جابز با استعداد نخواهم بود. اگر كنترل (یا به عبارتی «بی‌رحمی») بیشتری می‌داشتم، شاید موفق‌تر می‌بودم. تیت ادامه می‌دهد: «در شركت اپل، فرهنگ ترس و كنترل ارتباطات حاكم است. آنها در به دام انداختن فاش‌كنندگان اسرار شركت متخصص هستند. یكی از عجیب‌ترین برخورد آنان با مردی در سان فرانسیسكو اتفاق افتاد، وقتی كه به دنبال نمونه آزمایشی آیفون گم شده بودند. خانه این مرد را كاملا زیر و رو كرده، او و خانواده‌اش را تهدید به اخراج از كشور (به دلایل مهاجرت) كردند.» عجب، گشتاپوی اپل!
جابز یك كنترل كننده به تمام معنا بود. او در مورد اینكه چه اطلاعاتی و در چه زمانی منتشر شود، بسیار «سختگیر» بود. او با مطبوعاتی كه از محصولاتش انتقاد می‌كردند شدیدا برخورد می‌كرد. چرا؟ به خاطر اینكه مدیران موفق، به ویژه در حوزه تكنولوژی، از غافلگیر شدن خوششان نمی‌آید. آنها هستند كه تصمیم می‌گیرند چه مطالبی در مورد محصولاتشان بیان شود. آنها می‌دانند كه پیرامونشان پر از رقیبان و كپی‌كنندگان است. در صورتی محصول شما از شانس بالقوه توفیق خود در بازار بهره‌مند می‌شود كه توسط شما و به روش شما به بازار معرفی شود. اینجا است كه «سختگیر» و «بی‌رحم» بودن سرنوشت شما را رقم خواهد زد. جابز به خاطر شركتش، كاركنانش و سهامدارانش مثل گشتاپو عمل می‌كرد.
اگر شما از آن دسته از آمریكایی‌هایی هستید كه مخالف برون‌سپاری شغل‌ها به كشورهای دیگر هستند، احتمالا این پیغام را برای دوستان معترض دیگر خود ارسال كرده یا می‌كنید: آی‌فون عزیزمان هم در چین ساخته شده است (كارگر چینی برای ما‌ آمریكایی‌ها آی‌فون را ساخته است)! با این همه شما با دوربین ساخت پاناسونیك از تحصن اعتراضی خود و دوستانتان عكس می‌گیرید و با استفاده از آی‌فون اپل برای ارسال همین پیغام استفاده می‌كنید؛ همه این وسایل عموما در كشورهای دیگر ساخته شده‌اند كه خود مغایر با اعتراض خیابانی شما علیه برون‌سپاری شغل است و شخصیت مورد احترام شما، استیو جابز، یكی از همین متهمان است. چه آدم «بدی» است استیو جابز! آیا این كار امثال جابز واقعا اشتباه است؟ اگر اپل قانون را زیر پا گذاشته است، اشتباه است. ‌اما، اگر برون‌سپاری فقط به خاطر ارزان تمام شدن محصولات در دیگر كشورها است، برخی جابز را مقصر نمی‌دانند. واقعیت این است كه جابز به مشتریانش، كاركنانش و سهامدارانش وفادار بود. پس زنده باد جابز «بی‌رحم». جابز در زندگی شخصی‌اش محبوب نبود. تیت در این باره اظهار می‌دارد: «او اغلب، افراد را تحقیر می‌كرد و به آنها بیش از حد توانشان فشار می‌آورد. در راه پیشرفت، احترام و همدردی را فدا می‌كرد و همیشه لحن بدی داشت.» به نظر یك «بی‌رحم» تمام عیار بود، این طور نیست؟ ‌ای كاش من هم شبیه او بودم. اگر جابز این چنین نبود، آیا می‌توانست آن همه توفیق به دست آورد؟ آیا ما می‌توانستیم از دستاوردهایش منتفع شویم؟ خیلی از مدیران مثل من، اهل سختگیری زیاد به همكارانشان نیستند و از برخورد ممانعت می‌كنند. ما رهبر نیستیم. ما می‌خواهیم دیگران دوستمان داشته باشند. افراد بی‌رحمی‌چون جابز، قادرند كه به خود فرصت پیشرفت بدهند. البته، بی‌رحمی ‌هم حد و اندازه‌ای دارد. ‌اما، در نهایت، بازار به دنبال نتیجه عملكرد است نه نوع عملكرد.
دلیل آخر مبنی بر «بد بودن» جابز، عدم دستگیری و سخاوت اوست. در طول عمرش، از ثروت 7 میلیارد دلاری خود به جز مواردی اندك، كمكی به موسسات خیریه نكرد. تا آنجا كه من می‌دانم، جابز تمام دارایی خود را پس از مرگ به خیریه بخشیده است. من او را برای خسیس بودن در زمان حیاتش تحسین می‌كنم. این عدم دستگیری دلیل بر عدم نوع دوستی او نبود. افرادی چون او به جای بخشش بعضا مشكوك پول خود، به صرف انرژی و شجاعت در راستای شكوفایی تفكر، پیشرفت و ارتقای زندگی ابنای بشر می‌پردازند.
كلام آخر اینكه، استیو جابز بی‌شك «بد» و «بی‌رحم» بود. خوش به حال او. من هیچ وقت نابغه‌ای چون او نخواهم شد.‌اما، شاید به نفع كسب و كارم و كسانی كه به آن وابسته هستند خواهد بود اگر من كمی‌ بد و بی‌رحم بشوم


نوشته شده توسط تیم سودآوران ایران در سه شنبه 8 آذر 1390 و ساعت 07:22 ب.ظ [+] | نظرات داغ کن - کلوب دات کام ()
با گذاشتن ایمیل خود در این قسمت آخرین مطالب بصورت خودكار برای شما ارسال میگردد:
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عددبرای کسب درآمد چه سایتهایی رو پیشنهاد میکنید •