تبلیغات
کسب درآمد از اینترنت - چگونه یك نامه استخدامی مناسب بنویسیم؟


« كسب درآمد از فروتل »
دوستانتان را به یك شغل پردرآمد و آسان دعوت كنید : « جزئیات »
Email:
نامه استخدامی اولین گام برای تصاحب شغل می باشد. به یاد داشته باشید كه كارفرمایان روزانه هزاران نامه استخدامی و رزومه دریافت میكنند. هدف شما باید پیشی گرفتن از بقیه باشد. یك نامه استخدامی خوب می تواند شما را بهترین فرد برای شغل مورد نظر جلوه دهد.
در زیر توصیه هایی جهت نوشتن یك نامه استخدامی موفق آمده است:

1 - نامه خود را قبل از فرستادن غلط گیری و اصلاح نمایید .

اگر بخواهید كه به طور حرفه ای نامه را بنگارید، حتماً باید نامه شما خالی از اشتباهاتی نظیر اشتباهات چاپی، املائی و دستوری باشد. بیشتر نامه های از این دست به دلیل چنین اشتباهاتی تاثیر داده نمی شوند.

2 - نامه خود را به نام فردی كه شما را استخدام می كند مثلا به مدیریت استخدام و یا قسمت استخدام ارسال كنید .د.

با شركت فوق تماس بگیرید و نام فردی كه در قسمت استخدام مسئول این گونه امور است را گرفته و نامه خود را به نام ایشان ارسال نمایید. این كار ابتكاری است كه تاثیر مثبتی را بر روی خواننده نامه استخدامی شما می گذارد.

3 - نامه خود را به نام شخص بفرستید، نه به نام شركت.

در صورت امكان از اسم و سمت شخص فوق استفاده كنید . تذكیر یا تانیث ایشان را در صورت عدم آگاهی حدس نزدید . هدف شما این است كه نامه را برای فردی ارسال كنید كه قصد دارد شما را استخدام كند و شما نیز قصد همكاری در آینده را با ایشان دارید

4 - با كلمات دلخواه خود بنویسید

نامه استخدامی شما مانند رزومه باید كاملاً نشان دهنده و بازتاب اندیشه و تفكر شما نسبت به شغل جدید باشد. كارفرمایان دنبال اطلاعات علمی و همچنین شوق و ذوق كاری شما هستند

5 -كتابهای مرجع را برای برطرف كردن و احیاناً كمك در نكات دستوری و املائی بكارگیری.  اگر اشتباهات املائی و یا دستوری داشته باشید ، واقعاً نكوهش آور خواهد بود. هرگز در استفاده از كتابهای مرجع و لغت تردید نكنید و حتی از كتابهای گوناگون كه در دستور، لغت و ادا كردن كلمات كمك می كنند بهره بگیرید.

6 - در نامه خود نشان دهید كه اطلاعاتی از سازمان یا شركت مربوطه دارید.

به این ترتیب می توانید نشان دهید كه درباره ایشان تحقیق كرده اید و همینطور بدون اطلاع شماره تلفن شركت فوق را نگرفته اید. شما می دانید كه در شركت مزبور چه كسانی هستند و چه میكنند و به همین دلایل انتخابشان می كنید

7 - از عبارات و جملاتی استفاده كنید كه برای كارفرما قابل شناخت و معنی دار باشد

نامه خود را تا جایی كه ممكن است مرتب و معنی دار جلوه دهید.سعی كنید آن را طبقه بندی شده عرضه كنید. وارد كلمات و اطلاعات تخصصی و حرفه ای خود كه به شغل مورد نظر مربوط نیستند، نشوید

  8 - مطئمن شوید كه آدرس و شماره تلفن تماس خود را در نامه قید كرده اید

حتماً باید آدرسی كه جواب نامه شما می بایست به آن بازگردد را ذكر كنید .كه این آدرس می تواند شامل كد پستی، شهر، تلفن و آدرس محل سكونت باشد

 9 - حالت رسمی و اداری به نامه بدهید تا خود را حرفه ای جلوه دهید

در این صورت نامه شما برای طرح مصاحبه نزدیك شده در واقع ارزش نامه هنگامی آشكار می شود كه برای مصاحبه دعوت شوید

10 - “من“ را كم ارزش جلوه دهید و به “شما“ اهیمت بدهید

سعی كنید عباراتی مانند “من انتظار دارم“ را به “شما می خواهید“ تبدیل كنید . در واقع عبارت “ شما می خواهید“ مربوط به خواسته های كارفرما می باشد و باید مشخص شود كه شما چه كاری می توانید برای شركت كارفرما انجام دهید . در واقع هر چه بیشتر به خواسته های كارفرما بها دهید، میل انجام مصاحبه با شما افزایش می یابد

 11 -  مطالب را با اطمینان بیان كنید اما خود نمایی نكنید

تمامی ملزومات انجام كار را شرح دهید. سعی كنید مسیری برای ارتباط مناسب بین توانایی ها و قابلیتهای خود و نیازهای كارفرما پیدا كنید. تاكید كنید كه می توانید خود را با شرایط كاری وفق دهید ،چرا كه این امر برای كارفرمایان بسیار مهم است

 12 - مطئمن شوید كه كارفرما نامه شما را با بینش منحصر به فرد مربوط به شما می خواند

موضوع اصلی تمامی موارد قابل ذكر در نامه را تجربه، توانایی، قدرت, هنر و نیروی كاری خود قرار دهید و نیز شرح دهید كه چگونه این موارد در خدمت شركت قرار می گیرد و در این هنگام سعی كنید از كلمات و جملاتی استفاده كنید كه به گرمی حالات شما را بیان كند.

 13 - نامه خود را به گونه ای طرح كنید كه نشان دهد شما شایسته همكاری با ایشان هستید.

توضیح دهید كه شما كه هستید و چه كاری را می خواهید برای كارفرما انجام دهید. بیان كردن این حالات در لغت زیاد مشكل نیست و نیز نشان دهید كه شما خود نیز درخواست همكاری دارید.

 14 - ساختار نامه خود را به گونه ای تنظیم كنید كه بیان كننده هدف ویژه شما باشد.

هدف اصلی نامه استخدامی خود را در پاراگراف ابتدایی شرح دهید، تصمیم بگیرید كه بر روی این موضوع زیاد بحث كنید و مطمئن باشید كه در عین حال این كار شما انگیزه كارفرما را برای به جریان انداختن كار شما بیشتر تقویت می كند.

 15 - برای درجات علمی و مدارج تحصیلی خود در نامه اهمیت قائل شوید .

مدارج علمی خود را به نحوی مشخص تر نمایید .مثلا نوع قلم آنها را عوض كنید و یا زیر آنها خطی بكشید. حتی می توانید آنها را درلیستی ارائه نمایید. فقط در تمامی این حالات سعی كنید خوانایی آنها از بین نرود.این كار حتی وقتی كارفرما نامه شما را سطحی هم می نگرد ، می تواند بقدر كافی مؤثر باشد.

 16 - نامه استخدامی را مختصر و مفید و خلاصه ارائه كنید.

نامه را ساده و تمیز ارائه نمایید و نه در هم ریخته. در هر پاراگراف از هفت خط بیشتر ننویسید حتی سعی كنید در هر پاراگراف از پنج خط یا كمتر بهره ببریید. طول جملات را تنوع ببخشید، هیچ یك از جملات خود را طولانی عرضه نكنید اما آنها را كوتاه هم قطع نكنید. یك صفحه ،برای یك نامه استخدامی كاملا ً كافیست.

 17 - توانایی های خود را با دلیل اثبات كنید.

برای هر شغل و سمتی دو نوع توانایی لازم است .1 - مهارت فنی كه در واقع مهترین ارزش نیز می باشد .2 –تجربه كاری كه برای كارفرمایان بسیار مهم است. داشتن اولین نوع مهارت به تنهایی كافی نیست ولی همراه شدن آن با مهارت نوع دوم كاملا موفقیت آمیز است.

 18 - فقط نامه اصلی را بفرستید

هرگز كپی نامه اصلی را به تنهایی یا همراه آن نفرستید .سعی كنید از چاپگرهای سوزنی استفاده ننمایید. ارسال نامه دست نویس نیز كار درستی نمی باشد.

 19 - كپی رزومه خود را نیز به نامه استخدامی پیوست نمایید.

  به خاطر داشته باشید كه هدف شما از نامه استخدامی این است كه رزومه خود را به دست كارفرما برسانید و شرایط مصاحبه را فراهم نمایید.

20 - عكس خود را به نامه خود الصاق نكنید.            

 به جز مواردی كه نامه استخدامی برای شغلهایی مانند بازیگری و شغلهایی كه با چهره سر و كار دارند، نوشته می شود ، اختصاص دادن فضایی به عكس در نامه استخدامی كاری بیهوده است. برای كارفرمایان صرفا دانستن قابلیتها و توانهایی های شما در ارتباط با شغل مربوطه مهم است.

 21 -نامه خود را با درخواست مصاحبه تمام كنید .

اصلی ترین هدف از نگارش نامه استخدامی همانا رسیدن به مرحله مصاحبه است .بنابر این در خواست مصاحبه در انتهای نامه را فراموش نكنی


نوشته شده توسط تیم سودآوران ایران در دوشنبه 14 آذر 1390 و ساعت 01:44 ب.ظ [+] | نظرات داغ کن - کلوب دات کام ()
با گذاشتن ایمیل خود در این قسمت آخرین مطالب بصورت خودكار برای شما ارسال میگردد:
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عددبرای کسب درآمد چه سایتهایی رو پیشنهاد میکنید •